Transparentná politika, dôveryhodný politik

Autor: Peter Markovič | 6.3.2012 o 8:47 | (upravené 6.3.2012 o 8:59) Karma článku: 10,37 | Prečítané:  581x

Mal som možnosť vystúpiť na konferencii o otvorenom vládnutí, ktorý organizovala predsedníčka vlády SR Iveta Radičová. Cieľom konferencie bolo predstaviť akčný plán, ktorý je záväzkom vyplývajúcim z iniciatívy Partnerstvo pre otvorené vládnutie (Open Government Partnership). Vláda sa pridaním k tejto iniciatíve rozhodla zaviesť otvorené vládnutie a ešte viac priblížiť verejnú správu občianskej kontrole.

Dobrá správa pre Slovensko

Program OGP je veľmi aktuálny. Je odpoveďou na toľko skloňovanú krízu dôvery medzi politikom a občanom a z nej prameniacu frustráciu a aj hnev, ktorý vidíme v uliciach našich miest. Mrzí ma, že je to tak. Tým viac, že vláda Ivety Radičovej prijala viacero antikorupčných opatrení, ktoré na Slovensku nemajú obdobu. Za rok a pol bolo prijatých presne dvadsať protikoručných zákonov a viacero konkrétnych opatrení. Známe je najmä povinné zverejňovanie zmlúv na internete. Jednoduché opatrenie, ktoré vnieslo veľa svetla (verejnej kontroly) do nakladania s verejnými financiami, teda našimi daňami.

Transparentné politické strany

Necelý týždeň pred parlamentnými voľbami nechávame novej vláde na stole akčný plán pre otvorené vládnutie. Podľa môjho názoru je dôležité apelovať na novú politickú elitu, aby akčný plán dôsledne realizovala.

Zásadné zmeny musia prísť v otvorenosti a transparentnosti politických strán a politického systému. Politická kultúra je presne to, čo Slovensko v tomto období potrebuje. Politik musí byť dôveryhodný a keď dôveru stratí, musí odísť. Škoda, že si to stále viacerí politici neuvedomujú. A práve generačná výmena je alternatíva, ako to zmeniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?